Przejdź do zawartości

Walki w Rafah (2009)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walki w Rafah (2009)
Ilustracja
Strefa Gazy
Czas

14 sierpnia - 15 sierpnia 2009

Miejsce

Strefa Gazy

Strony konfliktu
Dżund Ansar Allah Hamas
Dowódcy
Abdel-Latif Musa Khaled Mashaal
Abu-Jibril Shimali
Siły
ok. 100 nieznane
Straty
15 zabitych
40 aresztowanych
6 zabitych policjantów
brak współrzędnych

Walki w Rafah (2009) – starcia w mieście Rafah między palestyńskimi ugrupowaniami Dżund Ansar Allah a Hamasem, które trwały 14 sierpnia i 15 sierpnia 2009.

Do ogłoszenia powstania Emiratu Islamskiego na ziemiach Strefy Gazy, przez duchownego przywódcy salafitów z ugrupowania Dżund Ansar Allah, Abdela-Latifa Musa doszło w trakcie nabożeństwa w meczecie w Rafah 14 sierpnia 2009 roku.

Ogłaszamy narodziny emiratu islamskiego - ogłosił Musa. Podczas wygłaszania przemówienia w świątyni przebywało kilkaset osób, natomiast przy liderze radykałów czuwała grupa czterech uzbrojonych mężczyzn. Powstały emirat według Musy miał być początkiem rządów teokratycznych[1]

Dżund Ansar Allah (z arab. żołnierze Boga), którzy ściśle przestrzegają zasad szariatu, a rządzącemu Strefą Gazy Hamasowi zarzucają zbytni liberalizm w kwestiach obyczajów. To panarabskie ugrupowanie miało powiązanie z Al-Kaidą. Ugrupowanie poinformowało o swym istnieniu w Strefie Gazy w czerwcu 2009, gdy trzej jego członkowie zginęli, szarżując konno na izraelską bazę.[2]

Walki w Rafah

[edytuj | edytuj kod]

Starcia między zwolennikami Musy a policją Hamasu wybuchły zaraz po ogłoszeniu narodzin emiratu. Hamas rozpoczął szturm na meczet w Rafah, gdzie ukrywało się ok. 100 członków ruchu Dżund Ansar Allah. W wyniku starć, które początkowo miały miejsce w meczecie, a później przeniosły się do innych partii miasta trwając do wieczora zginęło 15 bojowników Dżund Ansar Allah, 6 policjantów oraz 11-letnia dziewczynka[3].

Rano 15 sierpnia walki zostały wznowione. W wyniku nich zginął przywódca fundamentalistycznego ugrupowania Abdel-Latif Musa. W ciężkiej wymianie ognia rannych zostało około 150 osób[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]